Termodinamik Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

"Termodinamik Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri"

Termodinamik Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Termodinamik Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Termodinamik kombilerde arıza kodu verdiğinde yapmanız gerekenleri tek tek sizleriçin sıraladık. Termodinamik Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri bizden bilgi ve  destek alabilirsiniz.

Termodinamik Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

E0 Arıza Kodu: NTC sıcaklık sensör hatası olduğunda kombi bu arıza kodunu ekrana yansıtır. Kombiden sıcak su ve ısınma anlamında faydalanmak mümkün değildir. Bu durumda kombiye zarar gelmemesi için sistem kendini kapalı konuma alır. Bu hata kodu alındığında kullanıcının yapabileceği bir müdahale yoktur. Hemen servisle iletişime geçerek NTC sıcaklık sensörünün tamiri veya değişimi gerekmektedir. Gerekli müdahale yapıldıktan sonra kombi normal bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

E1 Arıza Kodu: Ateşleme hatası olduğunu gösterir. Kombiden sıcak su ve ısınmada faydalanılamaz. Bu durumda cihazın resetlenerek bir süre sonra tekrar çalıştırılması çözüm olabilir. Eğer sorun hala devam ediyorsa gaz valfi veya iyonizasyonla ilgili bir sorun olabilir. Bu sorunda kombiye gazın gelmesini engelleyen bir arıza olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda sorunun çözümü için servisle iletişime geçmek gerekecektir. Servis gerekli onarım ve değişim işlemlerinden sonra kombiye gaz gelişini sağlayarak kombinin çalışmasını sağlayacaktır.

E2 Arıza Kodu: Ateşleme hatası veya alev sönmesi durumunda Termodinamik kombiler bu arıza kodunu verir. Bu hatayla karşılaşıldığında kombiye gaz gelişinde bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gaz vanasının açık olduğundan emin olunmalıdır. Kombiye gaz gelişinde bir sorun yoksa kombinin resetlenerek yeniden çalıştırılması sorunu çözecektir. Şayet sorun hala devam ederse servisten teknik destek alınması uygun olacaktır.

E3 Arıza Kodu: Aşırı ısınma durumunda ısınma suyu sıcaklık sensöründeki arızadan dolayı kombi bu arızayı verir. Bu durumda öncelikle kombinin kapatılması gerekmektedir. Kombinin bu halde çalışmaya devam etmesi farklı sorunlar doğurabilir. Kombi kapatıldıktan sonra servis çağrılarak sensörün tamiri veya değişimi sonucunda arıza giderilmiş olur.

E4 Arıza Kodu: Kullanım suyu sıcaklık sensöründeki arızalarda bu kod ekranda belirir. Kombi kendini donmaya karşı korumak için bu arıza kodunu verir. Bu arıza kodu ekranda belirdiğinde kombi kapatılarak servisin gelmesi beklenmelidir. Müşterinin yapacağı bir müdahale daha farklı sorunlara neden olabileceği için müşteri herhangi bir müdahalede bulunmamalıdır. Servisin gerçekleştireceği müdahaleden sonra kombi normal şekilde çalışmaya devam edecektir.

E6 Arıza Kodu: Baca gazı sisteminde bir sorun yaşandığında ekranda E6 arıza kodu belirir. Aşırı rüzgâr vs. gibi durumlarda bu arızanın görülmesi normaldir. Sıra dışı durum ortadan kalktıktan sonra kombinin normal bir şekilde çalışmaya devam etmesi beklenir. Ancak kombinin çalışması normale dönmezse servisle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Servis baca gazı sistemindeki arızayı tespit ederek gerekli onarım ve değişim işlemini gerçekleştirecektir. Böylece kombideki arızalı durum giderilmiş olacaktır.

E7 Arıza Kodu: Aşırı ısınma durumunda ortaya çıkan arıza kodudur. Radyatör suyu sıcaklığının 95 dereceye ve kullanım suyu sıcaklığının 80 dereceye çok hızlı bir şekilde ulaştığı durumlarda kombi zarar görmemek adına bu hata kodunu verir. Kombinin reset tuşuna basılarak kombinin yeniden ateşlenmesi sağlanmalıdır. Eğer sorun devam ederse servisten destek alınması gerekebilir. Servis gerekli müdahaleyi gerçekleştirerek kombinin çalışmasını sağlayacaktır.